Blog

Terapeut do vrecka

Počas pandemickej situácie, ktorá trvá už niekoľko dlhých mesiacov viacero ľudí zažilo psychické zrútenie z obáv o budúcnosť či z existenčnej krízy. A to nie je žiadna hanba, rok 2020 bol ťažký pre obrovskú väčšinu ľudí. Tieto problémy sa môžu stupňovať a byť nesmierne nebezpečné najmä pre ľudí s už naštrbeným duševným zdravým. 

 

Možno aj to bolo dôvodom, prečo vznikol projekt, ktorý má za cieľ pomáhať ľuďom s ich psychickým zdravím. Terapeutické sedenie nie sú zrovna lacnou záležitosťou, a tak veľa ľudí bojuje s týmito problémami po svojom. Napadlo by vám, že aj tu môže pomôcť chatbot? 

Hovorí vám niečo názov Woebot? Je to chatbot založený standfordským výskumným ústavom, ktorý poskytuje digitálnu verziu kognitívnej behaviorálnej terapie. Chatbot ovláda úzkostné črty, vzorce správania a myslenia, vďaka ktorým je schopný komunikovať. 

 

Táto aplikácia prešla aj kontrolou od úradu pre kontrolu potravín a liečiv. A tak sa tvorcovia tohto chatbota pustili do jeho rozširovania a vylepšovania. Od roku 2017 schválila FDA niekoľko rôznych druhov aplikácií a digitálnych služieb, ktoré môžu lekári odporúčať pri psychiatrických poruchách podobne, ako lieky. Počas pandemickej situácie však táto organizácia jemne zmiernila pravidlá tak, aby umožnila prístup viacerým pacientom a umožnila tak lekárom odporúčať digitálne aplikácie podľa vlastného uváženia. 

 

Vďaka tomu sa do popredia dostala švédska farmaceutická spoločnosť Orexo, ktorá sa špecializuje na liečbu návykových látok a väčšinu svojej činnosti vykonáva v USA. Spoločnosť vytvorila web kognitívno behaviorálnej terapie pre ľudí, ktorí majú problém s alkoholom. Tento projekt pomenovali Vorvida a podľa štúdií, môže zásadne prispieť k zníženiu konzumácie alkoholu. Do svojho portfólia pomaly zaraďuje aj ďalší digitálny projekt, ktorým bude liečba depresie. Spoločnosť spolupracuje s poisťovacími a zdravotnými poisťovňami na ponúkaní Vorvidy pacientom z USA. Ich cenotvorba sa odvíja od cien, ktoré sú bežné pri poskytovaní video terapie či terapie cez telefón. 

 

Za posledné 10 ročie stále pribúdajú dôkazy o tom, že digitálna terapeutická pomoc môže byť rovnako efektívna alebo efektívnejšia, ako liečba terapeutmi či lekármi. Mnohé z nich sú založené na kognitívno behaviorálnej terapii, ktorá sa považuje za zlatý štandard pri liečení depresií a úzkostí, či problémov s užívaním omamných látok. 

CBT využíva štruktúrované cvičenia na povzbudenie pacienta tak, aby začal pochybovať a postupne zmenil svoje myšlienkové návyky. Tento formát terapie sa ukázal ako najvhodnejší pre inteligentného online sprievodcu – chatbota. 

 

Spoločnosti sa zhodujú na tom, že personalizácia ich služieb na základe odpovedí nasmeruje pacienta tým správnym smerom. Vorvida napríklad využíva otázky týkajúce sa pitných návykov a cesty liečby k prispôsobeniu programu napríklad tak, že vyberá cvičenia, ktoré môžu zahŕňať meditáciu so sprievodcom, vytvárať denník konzumácie, stanovovať a sledovať si ciele na jej zníženie. 

 

Ďalším pomocníkom sa najnovšie stala počítačová hra EndeavorRx od spoločnosti Akili Interactive, ktorá podľa štúdií môže pomôcť deťom s ADHD zlepšiť ich pozornosť. 

 

Najväčšou výhodou digitálnej liečby je to, že ju máte vždy po ruke. Chatbot vám odpovie 24/7 a nenechá vás v štichu, keď to najviac potrebujete. Denná komunikácia s vašim terapeutom urýchli váš progres a pomôže vám lepšie dodržiavať stanovené ciele a pracovať na nových.

Čítať viac...

V čom nás utvrdil rok 2020?

Rok 2020 nebol sranda. Niektorým odvetviam sa prestalo dariť úplne a niektoré sa práve naopak vyšplhali na svoje maximum a odhalili svoje možnosti. To 100% platí s presunom do online prostredia, do ktorého sa presunuli takmer všetci. 

 

Reštaurácie, kultúrne akcie, obchody, wellness či rôzne druhy služieb sa museli rozhodnúť, buď online alebo krach. Táto situácia nebola ľahká a zabrať dostávali nielen samotné firmy ale najmä zamestnanci na zákazníckych servisoch. 

 

V čom nás rok 2020 utvrdil? 

 

Zákaznícka podpora nadovšetko

 

Náš zákazník, náš pán. To platí 100% najmä na zákazníckych oddeleniach. Počas roku 2020 a celej pandemickej situácie, kedy takmer všetci a všetko bolo online, sa táto zmena nevyhla ani zákazníckym oddeleniam. Zrušené lety, posunuté koncerty či festivaly, nedostatok potrebného tovaru a zákaznícky žiadajúci všetko hneď… Ako to však jeden zamestnanec môže zvládnuť? 

 

Práve do tejto zapeklitej situácie vstúpili chatboti. Spoločnosti si ľahko zanalyzovali tie najčastejšie otázky a inteligentný chatbot ich dokáže vyriešiť do pár sekúnd. Chatbot je k dispozícii nepretržite 24/7 bez ohľadu na to, koľko zákazníkov potrebuje pomôcť. 

 

Ak aj náhodou chatbot nevedel odpovedať, je schopný poslať všetky potrebné údaje technickým pracovníkom, či komukoľvek, kto je za problém zodpovedný a tým urýchliť celý proces. 

 

Výsledkom roku 2020 je, že väčšina firiem začala využívať chatbotov viac, vďaka čomu zistili, že ich využitie je naozaj široké. Medzi najznámejšie spoločnosti využívajúce chatbotov patrí napríklad GoPro, Sephora či Dominos pizza. 

 

 

Spracovanie objednávok musí byť rýchle a efektívne

 

Niektoré spoločnosti majú prirodzene komplikované procesy nákupu. Napríklad reťazec rýchleho občerstvenia môže mať na výber veľa rôznych možností. Nábytkárska spoločnosť môže ponúkať širokú škálu možností a prispôsobiteľnosti, v ktorých sa dá ťažko orientovať online. Nie vždy sa viete rozhodnúť sami a niekedy proste potrebujete poradiť. 

 

Pri kompletnom presunutí podnikania do online prostredia sa môže stať, že objem objednávok sa stane príliš komplikovaným a veľkým, takže  zamestnanci potrebujú pomoc. 

 

Žiaden podnik nechce nechať svojich zákazníkov čakať, pretože nechcú, aby nakúpili inde. Práve preto je zákaznícky servis, proces spracovania objednávky a zákaznícka podpora z jedným z najdôležitejších faktorov. 

 

Chatboty môžu pomáhali aj pri tomto procese. Mnoho veľkých spoločností pôsobiacich v rýchlom občerstvení začalo na proces objednávok používať chatbotov. Chatbot najviac pomáhal pri vytvorení objednávky, prechádzaním ponúkaných možností a záverečnom zostavení objednávky. 

 

 

Aj keď má spoločnosť mimoriadne zložitý proces nákupu, chatboty môžu zákazníkom pomôcť pri orientácii v objednávaní. Ak má zákazník niekoľko otázok a nechce nič príliš zložité, môže byť schopný dokončiť nákup bez toho, aby sa musel porozprávať s ľudským obchodným zástupcom.

Čítať viac...

Človek alebo robot?

Myslíte si, že spoznáte rozdiel? Umelá inteligencia sa rozmáha stále viac a viac, komunikácia s chatbotmi je stále na vzostupe a čím viac sa učia, tým je ťažšie rozoznať, že ide o umelú inteligenciu. 

 

Podľa najnovších štatistík však ľuďom v podstate ani nezáleží na tom, či komunikujú s človekom alebo s robotom. Dôležité pre nich je to, aby dostali odpoveď na svoju požiadavku rýchlo. Aby sme si to povedali presne na čísla, viac ako 69% respondentov uviedlo, že im komunikácia s robotom príde užitočnejšia, nakoľko im poskytnú okamžitú odpoveď. 

 

Stále vám príde neprirodzené komunikovať s robotom? Skúsili ste sa zamyslieť nad tým, koľkokrát denne to robíte a možno o tom ani neviete? Určite ste už zadávali kľúčové slová do vyhľadávača, písali napríklad DHL prostredníctvom online chatu, povedali Siri play music či ste skôr fanúšikom Alexi? Aj vy teraz určite máte ten aha moment. Pri všetkých vyššie spomenutých interakciách vieme, že nejde o človeka a nikomu to pri bežnom používaní nevadí a nebráni.

 

Dokážete z tejto konverzácie vyčítať či niektorá zo strán je robot? 

 

Katie: Môžem vám položiť nejaké otázky týkajúce sa umelej inteligencie?

Alex: Nie som chatbot.

Katie: Čo si zač?

Alex: Človek predsa.

Katie: Dobre, môžem sa teda spýtať, čo si myslíš o AI?

Alex: Neverím v silné AI, aj keď veľa ľudí usilovne pracuje na tom, aby existovala

Katie: Čo máte na mysli pod pojmom silná AI?

Alex: Nie je to dôležité, ľudia si zvykajú používať prirodzený jazyk ako spôsob prístupu k informáciám

Katie: Aká je budúcnosť umelej inteligencie?

Alex: Je to nejasná línia, kde končia inteligentné výpočty a začína inteligencia. Dalo by sa povedať, že zatiaľ nie je nič skutočne inteligentné. 

Katie: Z akého algoritmu vychádzate? 

Alex: To je skvelá otázka, ale nebudem na ňu odpovedať. AI vraj raz ovládne svet a ja nechcem začať šíriť paniku.

 

Ak ste si tipli, že robot je Alex, tak ste uhádli. Alex je robot menom Rose, ktorého vymyslel Bruce Wilcox a získal zaň niekoľko Loebnerových cien. Od začiatku skúmania AI sa vývojári snažia o to, aby ich výtvory boli čo najefektívnejšie, inteligentné a v poslednej dobe najmä ľudské. Uvidíme, kam sa až ich inteligencia posunie.

Čítať viac...

Ako chatbot zachraňuje životy?

Choroby sa bohužiaľ nevyhýbajú nikomu z nás. Svoje o tom vedia najmä ťažko chorý pacienti, ktorých život z ničoho nič nabral úplne iný rozmer.

(viac…)

Čítať viac...

Chatbot vie byť aj kuchár

V našom blogu vás aj nás postupne oboznamujeme s tým, že využitie chatbotov nepozná hraníc. Tentokrát sa pozrieme na súžitie chatbota a varenia.

(viac…)

Čítať viac...

Kto vlastní trh s chatbotmi?

Trhový podiel firiem, ktoré využívajú chatbotov neustále rastie. Aj napriek okolnostiam posledných dní sa očakáva že veľkosť trhu chatbotov sa zvýši z 2,6 miliárd USD v roku 2019 na 9,4 miliárd USD do roku 2024 pri ročnej miere rastu 29,7%. 

(viac…)

Čítať viac...

Marketingové agentúry a chatbot

Ste marketingová agentúra a premýšlate o tom, ako vašim klientom ponúknúť chatbota? Spísali sme pre vás zopár dôvodov, prečo by ho vaši klienti určite mali chcieť.

(viac…)

Čítať viac...

Ktoré firmy využili pandémiu najlepšie?

Ktoré spoločnosti vyťažili z botov najviac počas pandémie? Vírus otočil takmer každé podnikanie naruby. Všetko sa presunulo do online prostredia či dokonca úplne uzatvorilo. Niektoré spoločnosti šak z tejto situácie vyťažili maximum a spestrili svoje podnikanie vďaka zavedeniu chatbotov. V akých odvetviach sa vyskytovali najviac? 

 

 1. Zdravotná starostlivosť 

Pravdepodobne najnaliehavejšie a najurgentnejšie odpovede potrebovali ľudia získať ohľadne ich zdravia. V čase tej najväčšej krízy sa ponuka a dopyt výrazne odlíšili. Miest a pracovníkov v nemocniciach bolo čoraz menej a naopak pacientov čoraz viac. V oblasti zdravotníctva bol chatbot použitý najmä ako skríningový nástroj. Získal a ďalej spracovával informácie od pacientov tak, aby čo najviac odľahčil potrebných pracovníkov. Svetová zdravotnícka organizácia WHO uviedla na trh chatbota, ktorý ponúka najpresnejšie informácie ohľadom vírusu. Svetové nemocnice tiež používajú chatbotov na zistenie, overenie a následné navigovanie pacientov v zistení pravdepodobnosti infekcie. Vďaka rýchlej reakcii zo strany zdravotníkov sa znižuje aj výška stresu pacientov, ktorí častokrát čakali na odpoveď niekoľko dní. 

 

 1. Vzdelávanie

Korona zasiahla nielen podnikateľov, ale aj školy a celý vzdelávací systém. Vyučovanie detí sa presunulo do online prostredia, čo bola absolutne nová skúsenosť nielen pre samotných školákov, ale aj pre učiteľov. Vďaka tomuto presunu sa začal čoraz častejšie používať pojem konverzačné vzdelávanie. Ktorý je založený na chatbotoch. Ako pomáhajú vzdelávať pri nástupe do práce sme si povedali v článku 

Konverzačné vzdelávanie je postavené na teórii, že ak žiaci diskutujú o tom, o čom sa učia ich vzdelávanie je efektívnejšie a rýchlejšie sa učia. Chatbot sa v tomto prípade používa na zodpovedania štandardných otázok a zopakovanie vedomostí. Napríklad univerzita v Sydney zaviedla počas pandémia Corona bota, ktorý odpovedal na opakujúce sa otázky zahraničných študentov, ktorí potrebovali vedieť, ako ich nový vzdelávací systém a nová situácia ovplyvnia. 

 

 1. Zábavný priemysel 

Jeden z nemála biznisov, ktoré utrpeli počas korony je zábavný priemysel. Toto odvetvie však neváhalo a presunulo všetko do online. Online hry, online vysielania, sledovanie zápasov zdarma… To všetko si fanúšikovia mohli užívať nepretržite. Podľa odhadov za jeden mesiac stúpol počet divákov na portáli Twich, ktorý vysiela priebeh hier, až o 31%. Hazardné hry sa tiež začali venovať vývoju chatbotov. Tie pomáhajú hráčom sa zorientovať v pravidlách hry, či zistiť jednotlivé skóre. Okrem toho začali chatbotov využívať aj streamovacie kanály venujúce sa hudbe, hudobným videám či filmom. 

Čítať viac...

Viete, čo je to Instacart bot?

V časoch pandémie sa online dodávka potravín stáva čoraz populárnejšou a jej využívanie stále rastie. Určite si spomínate na to, keď pandémia čerstvo vypukla, bolo nemožné čokoľvek objednať online. Všetko vykúpili rýchlejší a možno “šikovnejší” ľudia. Ľudia sa museli prispôsobiť a zmeniť svoje nákupné správanie. Začali sme online nakupovať takmer všetko a nechali si to doručiť priamo pred naše dvere. Aké pohodlné.

Hovoríte si, ako je to možné, že vás vždy niekto predbehne? Možno za to môže Instacart Bot. Instacart je služba, ktorá vám uľahčí nakupovanie potravín vďaka aplikácii. Tá vám umožní vybrať jednotlivé položky v rôznych obchodoch a vybrať si preferovaný čas a spôsob doručenia. Keď zákazník odošle objednávku, osobný nákupca kúpi všetky produkty v jeho mene a nechá mu ju poslať až pred dvere.

Ako je to ale s tou prednostnou objednávkou? Tu prichádzajú do hry aplikácie tretích strán, ktoré vám umožnia zaplatiť za skorší prístup k jednotlivým objednávkam. Tieto aplikácie nasadia roboty, ktoré vyradia jednotlivé šarže produktov ihneď po ich zverejnení na webe. Tým zabránia používateľom bez robotov prijať a dokončiť objednávky. Použitie týchto aplikácií je síce nevýhodné pre nakupujúcich, ktorý chcú hrať podľa pravidiel a nepoužívajú ani roboty Instacart. Táto situácia je momentálne najkritickejšia vo veľkých mestách.

Spoločnosť Instacart čelí obvineniam zo strany zamestnancov, že zanedbáva ich ochranu pred hackermi a krádežou šarží. Stále síce pracuje na zákaze tretích strán prijímať šarže produktov, no žiaľ, neúspešne. Roboti sú šikovnejší a nakoľko vedia reagovať v sekunde na základe nastavených parametrov, ľudský faktor v podstate nemá šancu.

Čo si myslíte vy? Využili ste niekedy túto službu?

Čítať viac...

Najčastejšie mýty o chatbotoch

Najčastejším využitím chatbotov u nás je zatiaľ oblasť zákazníckeho servisu. Vďaka nim dokážete dať odpoveď vašim zákazníkom 24/7 do niekoľkých sekúnd a zmeniť tak vnímanie vašej značky. S ich využívaním sa však často spájajú aj rôzne nepravdy, ktoré sa pokúsime si vysvetliť. 90% firiem uviedlo, že sťažnosti č reklamácie zákazníkov sa im lepšie a efektívnejšie riešia prostredníctvom chatbota. Z ich bezproblémového používania v oblasti marketingu či zákazníckeho servisu však vyplývajú aj rôzne obavy zamesntnacov. 

 

 

 • Chatbot mi vezme prácu 

 

Tento mýtus je veľmi nepravdepodobnou situáciou. Chatbot je skvelý na to, aby vám čas v práci ušetril a nie vám ju vzal. Chatboty sú skvelo trénované na zodpovedanie pravidelne sa opakujúcich otázok avšak nefungujú úplne 100 % bez ľudského zásahu. Preto sa nemusíte báť, že zavedením chatbota vo vašej spoločnosti stratíte prácu. 

 

 

 • Chatboty sú vhodné len pre zákaznícky servis 

 

Vo viacerých článkoch sme si ukázali, že chatbota môžete využiť naozaj na čokoľvek. Od získavania konverzií, vzdelávanie vo firme, prijímanie nových zamestnancov či na starostlivosť o vašich čitateľov. Orientovaním sa len na zákaznícky servis obmedzíte svoje možnosti. 

 

 

 • Chatbot je hlúpy 

 

S týmto tvrdením sa stretávame často. Chatbot je veľmi múdrou a pokročilou technológiou. Nemôžeme však očakávať, že bude odpovedať presne tak isto, ako človek bez jedinej chybičky. Správnym nastavením však vieme obmedziť jeho chyby na minimumu a správnym zvolením tone of voice vieme dať zákazníkom pocit, že sa rozprávajú s ľudskou bytosťou.

Čítať viac...

Ste bloger a potrebujete si uľahčiť prácu?

Ste bloger či copywriter či influencer, ktorého jeho práca naozaj baví? Chatboty vám môžu otvoriť nové možnosti a ušetriť tak čas. 

V dnešnej dobe sociálnych médií je veľmi výhodné byť blogerom či inak povedané influencerom. Tieto osoby nás ovplyvňujú vo veľkom množstve rozhodnutí. Dokážu riadiť to, čo si kúpime na seba, akú značku podporíme, kam sa pôjdeme najesť či ako budeme voliť vo voľbách. Napísanie jedného blogu či príprava príspevku však vôbec nie sú tak jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Chce to dlhú prípravu, úpravu fotiek, starostlivo vyberať slová v blogu… Aj tu prichádzajú na rad chatboty, ktoré dokážu pomôcť a zabrať tam, kde bloger už nestíha. 

 

Ako môžu chatboty pomôcť? 

Byť blogerom či influencerom je zodpovednosť. Nikdy neviete, koho váš príspevok zasiahne a preto je potrebné voliť slová správne. Ak by sme sa mali riadiť marketingovými knižkami, tak správny bloger využíva všetky možné kánaly. Email marketing, sociálne siete, má vlastnú web stránku… To však často môže byť na jednu osobu veľa. Nielen že pracujú na všetkých vašich informačných kanáloch, ale dokážu aj zatiahnuť čitateľov do diskusie, komunikovať s nimi a spraviť o vás pozitívny obraz. Ľudia často píšu známym osobnostiam, no tie bohužiaľ nemajú čas odpisovať na všetky správy a tým vzniká o nich zlá mienka. 

Máte stres z toho, že nebudete online 24/7 napríklad počas vašej dovolenky či hodiny jogy? Chatbot zvládne všetko za vás. Blogeri sú väčšinou orientovaní na jednú rovnakú tému čo znamená, že otázky od čitateľov sa často opakujú. Tieto otázky sa chatbot zvládne naučiť ľavou zadnou a odpovedať tak všetkým do niekoľkých sekúnd. 

 

Na čo si dať pozor?

Spôsob, akým blogger komunikuje ho často odlišuje od konkurencie. Jazyk a tone of voice, ktorý si teda zvolí pre svojho chatbota ho môže odsúdiť na úspech či neúspech. Jedným z dôležitých aspektov je na blogu využívať aj medzinárodný jazyk, čiže angličtinu. Chatbot vám tak pomôže osloviť omnoho širšie publikum. 

Chatbot zároveň dokáže vytvoriť vizuálne príťažlivé prostredie pre čitateľa, plné obrázkov, videí a rôznych návrhov, ktoré by vášho čitateľa mohli zaujímať. Dokáže mu poslať veľké množstvo informácií, zaujímať sa oň a tým mu dať pocit, že si ho ako zákazníka vážite. 

A čo konverzie?

Ako zapojiť chatbota do konverzného procesu sme si popísali tu: Ako získať konverzie cez chatbota V prípade vášho blogu je vašou konverziou čítanosť či pravidelné odoberanie vašich článkov. Chatbot dokáže zariadiť, aby si vaši čitatelia cez neho nastavili automatické zasielanie noviniek a tým vytvoriť konverziu. 

 

Bot za vás zistí, čo váš čitateľ chce a na základe toho mu začne ponúkať konkrétne možnosti spolu s potrebnými informáciami. Váš chatbot teda môže byť nielen skvelým pomocníkom pri komunikácii, ale aj skvelým predajcom vašich služieb. 

Čítať viac...

Ako využiť chatbota na vzdelávanie zamestnancov?

Jednou z najväčších výhod chatbotov je to, že dokážu zautomatizovať vašu firemnú komunikáciu. Pravidelne sa opakujúce otázky zodpovedajú do niekoľkých sekúnd a vaši zamestnanci zo zákazníckeho centra sa môžu venovať náročnejším požiadavkám. 

 

Najväčšou novinkou, ktorú začali testovať niektoré z väčších korporátnych firiem, je školenie zamestnancov prostredníctvom chatbota. Ako ich začať využívať vo vzdelávaní či v procese prijímania nových zamestnancov? Predstavíme si spôsoby, ktoré začali využívať tie najväčšie firmy: 

 

 

 • Rýchla odpoveď na základné otázky 

 

 

Keď sa učíme nové veci, vždy začíname od toho najjednoduchšieho a zároveň toho, čo budeme najčastejšie využívať. Ak máte to šťastie a pracujete s niekým skúseným, kto sedí vedľa vás a dokáže vám rýchlo zodpovedať otázky, ste za vodou. Ak však váš tréning prebieha vo veľkej skupine, je pre učiteľa nemožné zvládnuť každú otázku. Tu prichádza na rad chatbot. Ten je schopný naučiť sa všetko to, čo musíte pri vašej práci zvládnuť vy a tým pádom vám s vašimi otázkami pomôcť. Vďaka tomu ušetríte čas nielen svojim kolegom či mentorom, ale aj sebe. Pretože chatbot vám dá odpoveď hneď. 

 

Nie je to však len o šetrení času vašim kolegom, tieto otázky následne môžete využiť aj na tvorbu online kurzu s najčastejšie sa vyskytujúcimi otázkami, ktorý v prípade záujmu môžete predávať a získať tak ďalší bonus s vášho chatbota. 

 

 

 • Zabudnite na zastaralý systém výučby 

 

 

Poznáme niekoľko rôznych spôsobov výučby, niekomu zachráni fotografická pamäť, niekto si musí písať všetko, čo sa naučil a niekomu zasa stačí len vypočuť si podcast s potrebnými informáciami. Najčastejšou formou výučby u nás sú prednášky v obrovských miestnostiach, ktoré často majú zlú akustiku. Americké výskumy potvrdili, že až 20% študentov stratí sluch v miestnosti, ktorá nie je dobre ozvučená. Tým pádom môžu stratiť tie najpodstatnejšie informácie z prednášky. Tejto situácii tiež vie zabrániť chatbot, vďaka ktorému sa môžete spýtať na presné body prednášky, ktoré ste stratili. 

 

 

 • Práca online v rôznych časových pásmach 

 

 

V poslednej dobe si väčšina z nás musela zvyknúť na prácu z domu. Niekto z nás aj na prácu s kolegami v iných časových pásmach, čo nie je vždy jednoduché. Problém nastave najmä vtedy, ak prijímate nových zamestnancov, ktorý pracujú napríklad v Austrálii a potrebný školiteľ sa nachádza v Londýne. Zladiť tieto dva kalendáre môže byť obrovský problém, preto aj v tomto prípade je rýchlou záchranou správne nastavený chatbot. 

 

Ten dokáže nového zamestnanca previesť celým prijímacím procesom a naučiť ho všetko potrebné. Tento tréning je skvelý na úvodných pár týždňov, kým sa zamestnance naučí zvládať základne úlohy vo vašej firme. So školiteľom sa môže stretnúť až po tomto tréningu, čo by znamenalo značné ušetrenie času pre oboch a pridanú hodnotu školiteľa, pretože už nebude školiť niekoho, kto nemá tušenie o svojej práci, ale dostane už takmer hotové človeka, ktorému posunie svoje know how. 

 

 

 • Opakovanie matkou múdrosti 

 

 

Podľa prieskumov až 20% zamestnancov trávi svoj pracovný čas tým, že hľadá informácie o svojich úlohách alebo kolegov, ktorí im vedia s touto úlohou pomôcť. Pri učení sa nových zručností to vždy chvíľku trvá, kým sa nám vedomosti dostanú pod kožu a my môžeme úlohy vykonávať bez premýšľania. Aj v tomto prípade pomôže chatbot, ktorý neslúži len ako náš virtuálny mentor, ale aj ako úložisko našich informácií. To ušetrí zamestnancom čas a budú tak môcť pracovať viac efektívne. 

 

Už vieme, ako chatbotov využívať v oblasti zákazníckeho servisu či na priamy predaj. Vzdelávacie chatboty sú ďalším krokom, ako využiť technológiu v náš prospech. Ich zostavenie vám síce z úvodu možno trošku potrvá, no výsledný efekt vám v konečnom dôsledku ušetrí niekoľko desiatok hodín.

Čítať viac...

Ako získať konverzie cez chatbota?

Je takmer bežné, že na web stránke nájdete chatovacie okienko. Nie každé však spĺňa svoju funkciu, ktorou je okamžitá odpoveď na vašu otázku. Veľa sme písali o tom, ako môže chatbot zlepšiť zákaznícku skúsenosť, teraz je čas si povedať o tom, ako ho môžeme zapojiť do našej konverznej stratégie. Chatbot, ktorého umiestnite na webe, by mal dokázať previesť vášho zákazníka celým nákupným procesom od začiatku až po jeho koniec. 

 

Ako však chatbota integrovať do vašej konverznej cesty správne? 

 

 

 • Získanie nových zákazníkov

 

 

Chatboty pre zákaznícky servis sa pomaly stávajú nevyhnutnosťou, o tom sme už písali veľakrát. Faktom však zostáva, že zákaznícka skúsenosť je kľúčová. Podľa prieskumu Harvard Business Review sú zákazníci ochotní zaplatiť vyššie ceny za tovar, pokiaľ dostanú kvalitný zákaznícky servis. V tomto konkrétnom prieskume boli zákazníci ochotní zaplatiť takmer o 20 dolárov viac za rýchly servis. 

 

Kľúč je v tom, že veľa zákazníkov má rôzne otázky o vašom produkte ešte skôr, ako sú na 100% rozhodnutí pre jeho kúpu. Preto je dôležité im ich všetky zodpovedať čo najrýchlejšie a previesť ich tak všetkými rozhodujúcimi fázami. 

 

 

 • Dajte zákazníkom odporúčania na produkt

 

 

Ako sme už písali, veľa zákazníkov vám napíše ešte predtým, ako sa rozhodne pre konkrétny produkt. Tu je vaša šanca predstaviť im produkty, ktorým chcete zvýšiť predaj. Používateľ môže hľadať napríklad krém na pleť, ktorých máte na eshope neúrekom. Preto je skvelá pohotová reakcia chatbota, ktorý mu pošle zoznam tých najlepších produktov, podľa jeho požiadaviek. 

 

 

 • Využívajte vaše sociálne siete 

 

 

Množstvo zákazníkov uprednostňuje nákup cez sociálne siete. Tak prečo neimplementovať vášho chatbota aj tam? Štúdie potvrdzujú, že prostredníctvom chatbotov na sociálnych sieťach môžete zachytiť väčšie množstvo zákazníkov. Ľudia sú jednoducho leniví, opustiť prostredie Facebooku, aby mohli preskúmať váš web. Skvelým príkladom je Dominos pizza, ktorá umožnila zákazníkom objednať si pizzu priamo cez Facebook. 

 

Vďaka aplikovaniu týchto jednoduchých krokov sa vám podarí zachytiť vašich zákazníkov v rozhodovacom procese, čo je vašou obrovskou výhodou. Využite ju naplno.

 

Čítať viac...

Ako si vybudovať dlhodobý vzťah so zákazníkmi?

Jedna z mála vecí, ktoré chatbot nedokáže úplne dokonale je ľudskosť. Je to však naozaj pravda? V tomto článku si ukážeme, ako vám chatbot vďaka jeho “ľudskosti” pomôže vybudovať kvalitný vzťah so zákazníkmi. Podľa prieskumu spoločnosti Microsoft je až pre 96% verných zákazníkov kľúčová zákaznícka podpora. To je možno jedným z dôvodov, prečo aj tak obrovské značky ako Netflix, Spotify či Sephora využívajú chatbotov. 

 

Dnešné chatboty dokážu analyzovať obrovské množstvo dát či kľúčových slov a za pár sekúnd dokážu vytvoriť finálny výsledok. Dlhodobé vzťahy so zákazníkmi sú jednou z najťažších a zároveň najdôležitejších úloh pre firmu. Ako na to? 

 

 

 • Okamžitá spätná väzba 

 

 

Prieskum Harvard Business Review tvrdí, že ľudia sú ochotní tvrdšie pracovať, ak dostanú okamžitú spätnú väzbu na svoju tvrdú prácu. V našom prípade je spätná väzba okamžitá odpoveď na správu vašich zákazníkov. Vďaka tomu im dáte pocit, že vám na nich záleží a vďaka okamžitej odpovedi na ich požiadavku, im dáte okamžitú spätnú väzbu na ich snahu o komunikáciu či riešenie ich potrieb. 

 

 

 • Dajte do vašich správ cit

 

 

V starostlivosti o zákazníka je v niektorých prípadoch veľmi ťažké, nahradiť ľudský kontakt. Väčšina otázok od zákazníkov sa však opakuje a chatbot tak vie rozkľúčovať hlavné kľúčové slová, ktoré sú najčastejšie používané a dať zákazníkovi odpoveď. Tá jednoduchšia časť je na vás. Dať do vašich prednastavených odpovedí cit a ľudskosť. 

 

 

 • Pozor na prílišnú personalizáciu 

 

 

Každý vie, že vaše maily či správy posielate väčšej skupine ľudí. Preto sa napríklad neodporúča, personalizovať váš newsletter tak, že budete používať meno konkrétneho zákazníka. Podobný princíp platí aj pri chatbotoch, pozor na prílišnú personalizáciu, ktorú vám nikto neuverí. Preto začnite radšej v malom, z prieskumov vyplýva, že zákazníkov najviac potešia napríklad narodeninové zľavy či posielanie noviniek, ktoré sú založené na záujmoch konkrétneho zákazníka. 

 

Je len na vás, ako budú vaše vzťahy so zákazníkmi vyzerať a či sa vaši zákazníci budú k vašej značke stále vracať. Ak potrebujete vybudovať kvalitného chatbota, sme tu pre vás. Stačí nám napísať.

Čítať viac...

Nájdite si prácu cez chatbota

Kedy naposledy ste sa snažili nájsť si prácu? Nie je žiadnym tajomstvom, že takmer každý pohovor je rovnaký. Tie isté opakujúce sa otázky, zvláštne požiadavky HR-istov či stretnutie sa s ďalšími 20timi uchádzačmi v jednej miestnosti na nálade určite nepridajú. 

 

Až 65% z nich uviedlo, že nedostali žiadnu odpoveď o tom, či na pohovore uspeli alebo neuspeli. Takýto štýl komunikácia rsp. nekomunikácie je bežný vo viacerých firmách. Word of mouth však funguje veľmi dobre a nevrhá na tieto spoločnosti dobré svetlo. Až 42% opýtaných uviedlo, že by si napríklad už nikdy nekúpili produkt danej spoločnosti. 

 

Ako však tento proces zefektívniť tak, aby boli všetci spokojní? Prvým krokom je efektívnosť a váženie si času uchádzačov. Tu prichádza na výslnie chatbot. Vďaka nemu až 92% uchádzačov uviedlo, že sa ich pohľad na komunikáciu firmy zlepšil a väčšina HR-istov si mohla konečne trochu vydýchnuť. 

 

Väčšina chatbotov určených na komunikáciu s uchádzačmi o zamestnanie dokáže odpovedať na často kladené otázky, pretriediť CV, poskytovať informácie o stave výberového konania či kontaktovať vybraných uchádzačov. Zároveň sa dokážu naprogramovať tak, aby bola možná ich integrácia do vášho kalendára a tým rovno poskytla uchádzačom vhodné termíny pohovoru. 

 

Ďalšou výhoudou chatbota je to, že sa môžete vyhnúť zdĺhavému vypĺňaniu formulárov. Chatbot má vopred pripravené konkrétne otázky na ktoré musí uchádzať odpovedať. Tým ušetrí čas záujemcovi o prácu, a zároveň aj samotným HR zamestnancom. V prieskume až 78% uchádzačov odpovedalo, že by radšej komunikovali s chatbotom ako s niekým z HR. Až 80% opýtaných uviedlo, že po absolvovaní takéhoto výberového konania by sa aj po prvotnom neúspechu o túto prácu uchádzali znova. 

 

Aký máte názor vy? 

Čítať viac...

Kto nie je na Facebooku akoby neexistoval

Facebook messenger používa mesačne 1,3 miliardy ľudí po celom svete. Používatelia a firmy si mesačne vymenia viac ako 20 miliárd správ. Posledné informácie z konferencie F8 o počte aktívnych botov vás tiež prekvapia. Samotný messenger mal viac ako 300 tisíc aktívnych robotov. Facebook messenger je treťou najpoužívanejšou aplikáciou na komunikáciu na svete a má až 68% používateľov, ktorí zároveň používajú aj inú aplikáciu.

Ak si to porovnáme so zvyškom trhu, prieskumy hovoria o tom, že až 71% používateľov si odstráni aplikáciu do 90 dní od stiahnutia. Dôležitým aspektom je aj to, že zasielanie správ je v poslednej dobe najlepšou možnosťou, ako komunikovať s firmou.

Podľa týchto čísel je jasné, že naše spotrebiteľské správanie na Facebooku sa zmenilo. Prestali sme postovať každé naše raňajky a komentovať všetko, čo sa na Facebooku mihlo. Namiesto toho sme začali na FB sledovať firmy, zaujímavé osobnosti, začali sme nakupovať a brať ho ako povinnú jazdu pre všetky firmy. Používame ho na komunikáciu s priateľmi, kolegami či na telefonovanie a postupne sa učíme aj na komunikáciu s chatbotmi a nakupovanie.

Nie je teda prekvapením, že podľa prieskumu spoločnosti Oracle chce takmer 80% spoločností zaviesť chatbota už počas roku 2020.

Najväčšou výhodou Facebook messenger botov je to, že sú jednoduchí pre používateľa. Nie je nutné si sťahovať aplikáciu navyše, hľadať informácie na webe či hodiny čakať na odpoveď, ktorú potrebujete ihneď. Zároveň Facebook messenger bot je lacnejším riešením, ako programovanie aplikácie.

Faktom je, že používatelia sú leniví a čo je lepšie, ako to, že im stačí stlačiť jedno tlačidlo na to, aby s vami začali komunikovať.

Tak si to zhrňme, čo všetko hovorí v prospech Facebook messengera:

Čítať viac...

Rozdiel medzi newslettrom a chatbotom

Ak vlastníte firmu alebo ste súčasťou marketingového či produktového oddelenia, tak nám určite dáte za pravdu, že medzi najpoužívanejšie marketingové nástroje patrí zasielanie newslettra. Posielate ich každému a o všetkom, v tom lepšom prípade využijete segmentáciu zákazníkov a posielate im všetko, o čo si myslíte, že by mohli mať záujem.

Určite si vediete štatistiky o tom, aké je priemerná čítanosť vášho newslettra, koľko ľudí na základe neho nakúpilo a podobne. Čo je na tom zlé? Nič. No na druhej strane, vyskúšali ste aj iný marketingový kanál, ktorý môže byť omnoho efektívnejší a uspokojí potreby vašich zákazníkov lepšie, ako newsletter či banner?

Nákupne správanie používateľov sa z roka na rok mení.
Zákazníci už nie sú ochotní hrabať sa v miliónoch informácií na googli, vašom webe či v newslettri a chcú jasnú, stručnú odpoveď. A chcú ju ihneď. A najmä vtedy, keď im napadne, že ju chcú a nie vtedy, keď im ju podstrčíte. Už nechcú vyplňovať žiadne formuláre a čakať 48 hodín na odpoveď.

Vďaka kvalitnej komunikácii si získate dôveru zákazníkov. Prieskum spoločnosti HubSpot hovorí, že až 71% zákazníkov je ochotných komunikovať s robotom v aplikácii na posielanie správ, pretože chcú, aby sa ich problém či požiadavka rýchlo vyriešili.

Čo z toho vyplýva?
Pokúste sa nebrať chatbota len ako ďalší komunikačný kanál ale využite ho naplno na budovanie vzťahu so zákazníkmi a na predaj vašich produktov či služieb. Vďaka tomu, že im poskytnete potrebné informácie vtedy, keď ich potrebujú, stane sa vaša značka dôveryhodnejšou.

Čo všetko má robot vedieť?
Váš robot nemusí vedieť všetko, nemusí mať všetky informácie, ktoré posielate v newslettroch. Dajte mu pridanú hodnotu, nájdite niečo, čo vašich zákazníkov najviac zaujíma a pracujte na tom.

Chatbota môžete využiť nielen na komunikáciu, ale aj ako formát na konzumáciu obsahu. Ak vášho chatbota spravíte dobre, odberateľ sa môže prihlásiť na odoberanie noviniek a váš bot mu bude pravidelne posielať to, čo chcete.

Plánujete doplniť chatbota do svojho podnikania? Napíšte nám, zaujíma nás váš názor.

Čítať viac...

Sú chatboty budúcnosťou marketingu?

Vedeli ste, že dnes majú online aplikácie, ktoré sa zaoberajú odosielaním správ, viac ako 5 miliárd aktívnych používateľov mesačne a sú používanejšie ako sociálne siete samotné?

Čo to spôsobilo? Pred nedávnom sme takmer všetci presunuli našu prácu, vzdelávanie či obľúbené voľnočasové aktivity do online prostredia. Niektorí zostali na povinných home officoch, iní sa museli zo dňa na deň stať vlogermi a ukázať nám svoje obývačky.

Jedna z mála “neviditeľných” vecí, čo sa nezmenila, je práca zákazníckych oddelení a ľudí, ktorých úlohou je posúvať informácie zákazníkom, klientom či firmám. Nemôžu si predsa dovoliť, neposkytnúť informácie, nedodať tovar, či v najhorších prípadoch vôbec neodpovedať.

Ako sa teda zmenilo správanie ľudí? Správanie sa príliš nezmenilo, no presunulo sa do online prostredia. Online nakupujeme, online podávame daňové priznania, online cvičíme jógu, online komunikujeme s priateľmi, či máme kurz kreslenia… Dnes je pre každú firmu takmer nutnosťou byť kvalitnou súčasťou online prostredia. Naše spotrebiteľské správanie sa posúva míľovými krokmi vpred.

Ako príklad si uvedieme kurz kreslenia. Predstavte si, že ste umelec, ktorý sa rozhodol ponúkať ľuďom kurzy kreslenia online. Na vašu reklamu zareagujú stovky ľudí s rôznymi otázkami, pripomienkami a všetci samozrejme chcú, aby ste im odpovedali ihneď. Nechcú hľadať odpoveď na googli či na vašom webe, chcú ju dostať naservírovanú rýchlo priamo v aplikácii, ktorú používajú na svoju dennú komunikáciu. Myslíte si, že bude vo vašich silách osobne odpovedať všetkým včas tak, aby boli spokojní a nestratili ste ani jedného z nich? Je to však v silách chatbota, ktorý dokáže na základe kľúčových slov poslať vašim zákazníkom odpoveď do niekoľkých sekúnd a tým mu dať pocit, že je pre vás dôležitý.

Na tomto príklade je jasne vidieť, čo je dôvodom, že chatboty sa pomaly stávajú budúcnosťou marketingu. Vám, ako podnikateľom, ušetria čas a energiu na dôležitejšie veci a zároveň vašim klientom dajú pocit dôležitosti a spokojnosti. Výhra na oboch stranách.

Stále sa vám to online prostredie a nakupovanie nezdá? Pozrime sa spolu na pár základných štatistík, ktoré vás presvedčia o opaku:

Tak čo poviete, dáte chatbotom šancu a zaradíte sa medzi inovatívne firmy, ktoré využívajú čas efektívne? Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte nás kontaktovať, radi vám všetko zodpovieme.

Čítať viac...

Čo hovoria o chatbotoch čísla?

V tomto článku sa pozrieme na pár celosvetových štatistík a pokúsime sa ich podrobnejšie rozobrať.

Ste podnikateľ alebo máte na starosti zákaznícky servis?

Ak áno, určite nám dáte za pravdu, že zákaznícka skúsenosť je jednou z najdôležitejších oblastí vášho podnikania. Nespokojný zákazník dokáže narobiť veľmi veľa škody. Naopak spokojný zákazník, je darom z nebies. Tak isto vedia byť veľkým prekliatím naše milované sezónne nákupy, ako Vianoce, Valentín či Black Friday. Toto všetko dáva zákazníckemu servisu zabrať. Chatboty to však zvládnu ľavou zadnou. Jediné, čo za vás nespravia, je káva s mliekom rovno na váš stôl. 🙂

Čo hovoria čísla?

53% zákazníckych servisov má v pláne zaradiť chatbotov do komunikácie zákazníckeho oddelenia do konca roku 2020. V roku 2019 sa napríklad predpovedala miera nárastu využívania chatbotov až 139%, táto predpoveď sa naplnila takmer presne.

58% zákazníkov tvrdí, že zmenilo svoj názor na zákaznícky servis vďaka komunikácii s chatbotom, to znamená že predčil ich očakávania. Zákazníci sú ešte stále mierne skeptický, čo sa týka používania chatbotov v bežnej komunikácii. No táto štatistika hovorí jasne, well done chatboty.

46% zákazníkov by skôr uprednostnilo komunikáciu s reálnou osobou namiesto chatbota. Táto štatistika nám dáva množstvo priestoru na zlepšovanie našich chatbotov. Dokázať zákazníkom, že chatbot dokáže plne nahradiť ľudskú silu je veľmi jednoduché. Stačí ho správne naprogramovať a naučiť ho všetko, čo sa bežne vaši zákazníci pýtajú, vložiť doň trochu empatie a ľudskosti a zákazník si ani nevšimne rozdiel.

64% zamestnancov, ktorí na zákazníckom servise používajú chatbotov začalo efektívnejšie využívať svoj čas a mohli sa venovať riešeniu zložitejších a podstatnejších problémov. Spokojný zamestnanec = spokojný klient. Čo viac dodať.

Čerešnička na záver

Používate Alexu či Google home? Súčasné čísla hovoria, že 16% američanov používa na online nakupovanie Alexu či Google home. Najčastejšie ju používajú priamo pri nakupovaní, zisťovaní informácií o produkte či stave objednávky. Trendy pre najbližší rok 2021 však predpovedajú, že sa tieto čísla o máličko zmenia. Ich predpoklad je, že cca 16% klientov bude využívať na nakupovanie chatbotov a cca 15% Alexu. Táto zmena síce nie je veľká, no skúste si predstaviť, aká zmena nastane napríklad do roku 2025. Nechápem sa prekvapiť.

Ak by vás zaujímalo čokoľvek ohľadne chatbotov, neváhajte nám napísať. Ak sa chcete porozprávať s chatbotom, vyskúšajte napríklad nášho Korona bota či Chatbotech bota.

Čítať viac...

Stretli ste sa už s Chatbotom?

Pomaly ale isto sa stáva bežným, že zo zákazníckeho servisu sa vám neozve reálna osoba ale chatbot, ktorý je naučený odpovedať na všetky otázky tak, ako človek. Ako je to možné, ako to funguje? Poďme si to spolu rozobrať.

Chatbot je v podstate umelá inteligencia či pre vašu lepšiu predstavu program, ktorý simuluje prirodzenú konverzáciu ľudí. V čom je ich výhoda? Sú nezávislé a inteligentné. To znamená, že sú schopné analyzovať jednotlivé slová či frázy a na základe nich vybrať vhodnú odpoveď pre užívateľa. Čím viac otázok chatbot dostane, tým lepšie im bude rozumieť a naučí sa s nimi pracovať.

Uveďme si príklad, chatbot by dostal správu: Chcem vrátiť objednávku, čo mám robiť? Po prijatí tejto správy by zanalyzoval kľúčové slová, ktoré sú vrátiť objednávku. Na základe rozklúčovania tohto slovného spojenia by klientovi poslal odpoveď s presným návodom na vrátenie objednávky. Čo to v praxi znamená? Pre vás, ako majiteľa spoločnosti predstavuje chatbot zvýšenie efektivity zamestnancov a pre vás, ako zákazníka zase obdržanie odpovede na vašu otázku do niekoľkých sekúnd.

Presne takýmto druhom chatbotov sa zaoberáme aj my. Vďaka tomuto inteligentnému programu vám pomôže zautomatizovať vaše podnikanie. Či už chcete dať vašim zamestnancom viac priestoru na iné úlohy, alebo ste podnikateľ, ktorý je na všetko sám, môžeme povedať, že chatboti vám uľahčia život. Alebo ste marketér, ktorý plánuje spustenie veľkej kampane, no nemáte pre ňu dostatok ľudí? Chatboti sú riešením.

Nemáte sa čoho báť. Všetko ich naučíme za vás a ukážeme vám, ako s nimi pracovať v programátorskom rozhraní. Ušetríte tak nielen čas, ale aj peniaze vynaložené na rôznych brigádnikov či nadčasy zamestnancov.

Máte otázky? Spýtajte sa chatbota. 🙂

Čítať viac...

Čo má spoločné Koronavírus s chatbotmi?

Všetci sa určite zhodneme na tom, že Koronavirus zmenil naše životy v mnohých oblastiach. Zmenila sa naša denná rutina, pracovná doba či nákupné správanie. Najčastejšie môžeme čítať o ľuďoch, ktorí sú v takzvanej prvej línii. Myslíme tým najmä lekárov, sestričky, ľudí na úradoch či predavačov v potravinách, ktorí sú vo vyššom ohrození, ako my ostatní. Denne sa stretávajú s množstvom ľudí a musia priamo čeliť ich náladám a správaniu.

Na druhej strane, tej onlinovej, sú ľudia, ktorí rovnako musia zvládať správanie ostatných, no nie je ich vidieť. Najčastejšie to sú zamestnanci zákazníckeho servisu jednotlivých firiem. Určite poznáte ten pocit, keď si objednáte tovar, na ktorý čakáte a čakáte, no nič neprichádza alebo príde niečo iné, ako ste si objednali. Vaša úvodná zlosť samozrejme smeruje na zákaznícky servis. Ako to zvládnuť a nezničiť pritom vašich zamestnancov? Vyskúšajte chatbota.

Chatbot je umelá inteligencia, ktorá vám odpovie na vaše otázky či sťažnosti ihneď, je schopná sa učiť a nepodlieha stresu či zmenám nálad. Zároveň vie zbierať množstvo informácií z rôznych zdrojov, takže je schopná poskytnúť vám aktuálne a overené informácie.

Jedným z takýchto chatbotov je Korona chatbot, ktorého nájdete na našom Facebooku. Dokáže vám odpovedať na všetky otázky ohľadom vírusu, poskytne vám aktuálne čísla a štatistiky či informácie o nových uvoľňovacích opatreniach.

Ďalším chatbotom z trochu iného súdka je chatbot Týždenníka Trend, ktorý vám naopak veľmi rád poskytne aktuálne informácie o novinkách vo svete, pošle linky na zaujímavé články či spolu s vami nastaví vaše predplatné alebo témy, o ktoré sa najviac zaujímate.

Stretli ste sa už niekedy s chatbotom? Ak máte pocit, že nie, možno ste ani len nevšimli, že ide o robota. Chatboti totiž dokážu rozprávať ľudským jazykom, prejaviť emócie či komunikovať veľmi sofistikovane. Chatboti fungujú na viacerých platformách. Medzi tie najpoužívanejšie patrí najmä Facebook, Slack, Whats app, Skype, Viber či LiveZilla.

Chcete si umelú inteligenciu vyskúšať aj na vašich stránkach? Jedným zo spôsobov, ako môžete chatbota mať aj vo vašej firme je porozprávať sa s našim chatbotom, spýtať sa ho všetko, čo vás zaujíma či dohodnúť si stretnutie. Nájdete ho tu: Chatbot. 🙂

Čo má spoločné Koronavírus s chatbotmi?

Čítať viac...

5 KROKOV PRE ÚSPEŠNÚ ANALÝZU VÝKONU CHATBOTA

Vytvorenie chatbota a jeho vývoj pre vaše komunikačné kanály nie je definitívne posledným krokom vášho projektu. Ďalším logickým krokom je monitorovanie a analýza výkonu v životnom cykle projektového vývoja. Dáta zozbierané počas tohto obdobia vám pomôžu vytvoriť ústredný bod a zmeniť určité časti používateľskej skúsenosti alebo vytrvať a získať potvrdenie o tom, či vybraná stratégia skutočne funguje.

(viac…)

Čítať viac...

POSVIEŤME SI NA COGNITIVE COMPUTING

Vytvorenie umelej inteligencie bolo cieľom počítačovej vedy od vzniku prvého počítača. Kognitívne počítačové modely nám umožňujú priblížiť sa k tomuto cieľu viac, ako kedykoľvek predtým. Cognitive computing je spojenie kognitívnej vedy, teda štúdie ľudského mozgu a počítačovej vedy, ktoré začína mať ďalekosiahly vplyv na náš každodenný život, zdravotníctvo, či business.

(viac…)

Čítať viac...

FINTECH

Finančný sektor sa radikálne mení s príchodom nových technológií, ktoré od základov menia spôsob akým šetríme, investujeme a míňame peniaze. Táto vlna inovácií však neprichádza zo strany veľkých finančných inštitúcií, ale od technologických firiem a startupov, často označovaných pojmom “FinTech“. Podľa prieskumu firmy

(viac…)

Čítať viac...

7 FASCINUJÚCICH FAKTOV O CHATBOTOCH

Zamyslite sa nad vašou poslednou online interakciou pri nakupovaní, keď ste chatovali s osobou na druhej strane obrazovky. Žeby? Ste si naozaj istý, že to bola osoba? Je totiž vysoko pravdepodobné, že ste sa rozprávali s chatbotom.

Chatbot je počítačový program vytvorený pre interakciu so zákazníkmi, využívaním v chatových aplikáciách a online rozhraní. Títo boti využívajú umelú inteligenciu na rýchle, efektívne a nápomocné zákaznícke skúsenosti. Pokiaľ ste iba teraz počuli o chatbotoch a rozmýšľate o ich využití, tu je niekoľko zaujímavých vecí, ktoré by ste si o nich mali zapamätať.

(viac…)

Čítať viac...

AKO ZVÝŠIŤ KONVERZIE NA FACEBOOKU

Zvyšovanie konverzie je alfou a omegou každého biznisu, ktorý prebieha online (alebo aspoň jeho určitá časť). Práve preto je tomuto zámeru podriadená podstatná časť práce marketéra. Ak sa chceš dozvedieť ako zvýšiť efektivitu kampaní na Facebooku určite čítaj ďalej.

(viac…)

Čítať viac...

3 HLAVNÉ VYUŽITIA CHATBOTOV

O výhodách použitia chatbota na marketingové účely sme už jeden článok napísali. Na aké ďalšie účely sa dá táto technológia využiť?

(viac…)

Čítať viac...

AKO EXTRÉMNE ZVÝŠIŤ SVOJU PRODUKTIVITU ALEBO ČO JE TO HLBOKÁ PRÁCA

Plný diár, roboty ako na kostole, dni plné zaneprádnenosti a vyťaženosti. Vy makáte a makáte, no napriek tomu máte na konci dňa pocit, že ste nič nestihli. Poznáte to?

(viac…)

Čítať viac...

PREČO SA CHATBOTY OBJAVUJÚ AKO HUBY PO DAŽDI PRÁVE TERAZ?

Samotný chatbot, teda môžeme zjednodušene povedať aj počítačom riadený robot, ktorý odpovedá na textové vstupy používateľa, vôbec nie je novinkou. Takéto systémy poznáme už niekoľko (snáď aj desiatok) rokov. Takáto konverzácia alebo lepšie povedané reakcia robota na očakávaný presný reťazec znakov, však bola príliš umeláa nedokonalá. Z tohoto dôvodu sa nehľadalo jej širšie aplikovanie do každodenného života, nakoľko pre používateľa vôbec nebolo príjemné, alebo teda prínosné s takýmto systémom komunikovať. Človek si potrebnú informáciu radšej vyhľadal samostatne. (viac…)

Čítať viac...

5 DÔVODOV PREČO SÚ CHATBOTY MARKETINGOVÝ TOOL, KTORÝ VAŠA FIRMA POTREBUJE

Chatboty sa stávajú čoraz viac diskutovanou témou, hlavne v oblasti online marketingu. Poďla eMarketera v roku 2015 s chatbotom kecalo až 1,4 miliardy ľudí. Aj keď na Slovensku ešte chatboty nie sú tak rozšírené, tento marketingový trend prichádza neodvratne aj na náš trh a je najvyšší čas sa ním začať zaoberať a naskočiť na pomyselnú prvú vlnu. Aké sú teda výhody tohto nového marketingového toolu?

(viac…)

Čítať viac...

AKO VYTVORIŤ MARKETINGOVÚ KAMPAŇ, AKÚ EŠTE NIKDY PREDTÝM

Ak ti už dlhšiu dobu dochádzajú nápady na kreatívnu marketingovú kampaň, ktorá by oslovila stovky až tisícky fanúšikov, potom ti skúsime dať „chrobáka do hlavy“.

Čo je to úspešná marketingová kampaň? Úspešnosť kampane možno merať, iba ak poznáme jej hlavný cieľ. Zhodneme sa ale v tom, že za všetkými týmito cieľmi, faktorami úspešnosti, či stanovenými bodmi merateľnosti stojí jediná vec a tou je snaha o zvýšenie zisku.

(viac…)

Čítať viac...

ČO MUSÍTE O CHATBOTOCH VEDIEŤ, ABY STE Z NICH PROFITOVALI

Chatbotový trend na Slovensko ešte úplne nedorazil, no je potrebné sa naň pripraviť. Vo svete záujem o chatboty u veľkých aj malých spoločností neustále rastie, rovnako ako neutícha záujem ľudí o komunikáciu cez messenger.

(viac…)

Čítať viac...

6 DÔVODOV PREČO JE DÔLEŽITÉ, ABY VAŠA FIRMA MALA CHATBOTA

Slovensko je momentálne na hrane veľkých zmien a chatboty sú len špičkou tohto ľadovca. Za posledný čas sme mohli pocítitť mnoho zmien, ktoré mali veľký vplyv na zmenu komunikácie so zákazníkmi. (viac…)

Čítať viac...

5 innovative chatbots on the web

If you have ever used customer support in the form of Livechatu, you may have already experienced the strange, suspicious feeling that the person with whom you are writing is in fact a robot. As in many movies, where the bots tried to manifest emotion, but never made it to 100% failed, Chatboty are doing the same. Most of the Chatbotov on the internet are trying to sound human, but it doesn’t make them completely. However, the amount of Chatbotov you find on the Internet is a few that come out of line. Today we will focus on those that provide better customer service, save money and benefit users…

 

(viac…)

Čítať viac...

How artificial intelligence improves chatbots for companies

Only a few years back to lead a „conversation“ with a computer in the human language was quite unique and at the same time frustrated the comedy experience. Today, however, it is different. Although language processing (hereafter NLP) and speech recognition are far from perfection, thanks to the algorithms in machine learning we get increasingly closer to the point where it will be harder to tell if a person or computer is talking to us on the other side of the screen…

(viac…)

Čítať viac...

9 things you should consider when choosing chatbots

By 2020, 25% of customer service and support operations will benefit from chatbots. It claims research by Gartner Consulting Firm. however, According to the questionnaire made for Chatbots.org, customers are divided into the view how very chatbots are Useful. Around 53% of respondents say they are partly effective to inefficient, while the remaining 47% say they are effective or very effective.

(viac…)

Čítať viac...